Zakaj je to pomembna tema?
Rasizem se nanaša na zakoreninjen sistem prepričanja, da je ena (rasna) skupina vredna več od druge/drugih. To prepričanje lahko vodi do rasne diskriminacije, ki pomeni, da se osebe obravnava drugače in/ali neenakopravno zaradi njihove rase.
Ostale informacije
Za vas smo pripravili informacije o rasizmu v različnih oblikah. Kliknite spodaj na ustrezen kvadratek, za katerim se skriva gradivo, ki ga želite pogledati:
RASA JE DRUŽBENI KONSTRUKT
Projekt Človeški genom je leta 2003 potrdil, da ni genetske podlage za raso in da smo si ljudje na ravni DNK 99,9-odstotno identični.
Ko torej pravo človekovih pravic prepoveduje diskriminacijo na podlagi rase in ko se proti rasizmu borimo tudi z nepravnimi ukrepi, se izraz rasa dojema subjektivno. Gre za to, da ena skupina drugo dojema kot ločeno rasno skupino oz. kot »druge« (in obratno).
Tako prepričanje lahko vodi do rasne diskriminacije, ki pomeni, da se osebe obravnava drugače in/ali neenakopravno zaradi njihove rase.
VZEMITE RASIZEM OSEBNO
Ko ljudje zaradi barve svoje kože, dejanskega ali pripisanega izvora ali drugih značilnosti doživljajo rasistične predsodke, ko jih napadajo, marginalizirajo in diskriminirajo, ne morejo drugače, kot da se jih to osebno dotakne.
Tisti z belo barvo kože – ali ki zaradi kakega drugega razloga pripadajo večinski skupnosti – pa imajo privilegij, da se sami odločijo, ali bodo to diskriminacijo spregledali ali pa bodo preizprašali lastne predsodke in se »vpletli«.
- Rasistično se ne obnaša le skrajna desnica. V družbi, politiki, tradiciji, množičnih medijih ali v jezikovni rabi so se razvili in utrdili rasistični predsodki in stereotipi, ki se lahko izražajo tudi v naših dejanjih.
- Pogled prizadetih šteje. Prizadetim zaradi uporabe rasističnih izrazov se pogosto reče, da »ni bilo mišljeno tako«. A ne gre za to, kaj smo želeli izraziti, ampak za to, kako to dojema naš_a sogovornik_ca. Kdor se nenehno sooča s takšnimi vprašanji in klišeji, jih bo razumel_a kot: »Drugačen si. Ne spadaš sem.«
- Belci imajo koristi od rasne diskriminacije. Dejstvo, da se ljudje temnejše barve kože na številnih področjih življenja soočajo s strukturno neenakostjo, z druge plati pomeni, da imajo ljudje svetlejše polti prednosti.
Medosebni in sistemski rasizem
Sistemski rasizem lahko opredelimo kot politike in prakse, ki obstajajo na ravni celotne družbe in ki predstavljajo nepošteno prednost za nekatere ljudi ter nepošteno ali škodljivo obravnavo drugih, in sicer na podlagi percipirane rase.
Do rasističnih dejanja pa prihaja tudi na ravni medosebnih odnosov. To so lahko dejanja s hudimi telesnim in/ali duševnimi posledicami ali pa bolj subtilna. Npr. mikroagresije so izjave, dejanja ali incidenti, ki se zdijo posredna, subtilna ali nenamerna diskriminacija manjšinskih in temnopoltih ljudi. Mikro se nanaša na to, da jih je (kdaj) težko »videti«, niso pa majhne v smislu vpliva na ljudi. Pogosto se družbena in osebna raven med seboj prepletata in »napajata«.