Zakaj je to pomembna tema?
V svetu danes živi več kot 100 milijonov prisilno razseljenih ljudi, ki so morali v strahu za svoje življenje ali varnost zapustiti svoje domove. Med njimi je več kot 36 milijonov otrok.
Ostale informacije
Kliknite na kvadratke, katerih vsebina vas zanima. Pod njimi pa najdete še druge osnovne informacije.
Begunske pravice so človekove pravice
Na tisoče ljudi po vsem svetu je vsak dan zaradi konfliktov ali ker jim grozi preganjanje prisiljenih v beg od doma. Vojne, nasilje, revščina in posledice podnebnih sprememb so najpogostejši razlogi, zakaj se moški, ženske in otroci podajo na nevarne poti v države, kjer želijo zaprositi za zaščito.
V svetu danes živi več kot 100 milijonov prisilno razseljenih ljudi, ki so morali v strahu za svoje življenje ali varnost zapustiti svoje domove. Med njimi je več kot 36 milijonov otrok.
Begunec_ka je oseba, ki je pobegnila iz svoje države, ker je imela utemeljen strah pred preganjanjem, pred čemer je njena država ni mogla zaščititi. V drugi državi ima pravico zaprositi za mednarodno zaščito (kdor to naredi, je prosilec_ka za azil).
Konvencija o statusu beguncev je ključni dokument mednarodnega begunskega prava, ki so jo Združeni narodi sprejeli leta 1951. Konvencija določa, kdo je begunec, kakšne so pravice beguncev in kakšne so pravne obveze držav. Pomembna načela begunskega prava:
- prošnjo vsake_ga prosilca_ke za mednarodno zaščito je treba obravnavati individualno
- države si morajo deliti odgovornost za begunce
- ne-vračanje (non-refoulement), ki določa, da se begunca_ke ne sme prisilno vrniti na ozemlje, kjer bi bilo njegovo_njeno življenje ogroženo.
Za kaj se zavzema Amnesty?
- V Amnesty International se borimo za pravice vseh razseljenih oseb in si prizadevamo, da bi vlade spoštovale svojo skupno odgovornost za zaščito njihovih pravic.
- Obsojamo zakone, politike in prakse, ki spodkopavajo pravice razseljenih ljudi.
- Opravljamo raziskave na terenu (npr. slovenska Amnesty je 2018 izdala poročilo o vračanjih in omejevanju dostopa do azila v Sloveniji).
- Mobiliziramo k akciji (npr. pripravljamo peticije, organiziramo shode in proteste …)
- Ko vlada spreminja zakonodajo (npr. zakona o mednarodni zaščiti, zakona o tujcih) se zavzemamo za to, da se ne zmanjšuje pravic. Tudi na evropski ravni si prizadevamo za reformo skupnega evropskega azilnega sistema.
- Izobražujemo in osveščamo.
Zakaj ljudje zapuščajo svoje domove?
Obstaja veliko razlogov, zakaj si ljudje po vsem svetu prizadevajo na novo začeti svoje življenje v drugi državi. Nekateri zapustijo dom, da bi si pridobili službo ali izobraževanje. Drugi so prisiljeni zbežati pred preganjanjem ali kršitvami človekovih pravic, kot je npr. mučenje. Milijoni bežijo pred oboroženimi spopadi ali drugimi oblikami krize ali nasilja. Nekateri so v svoji državi ogroženi zgolj zaradi svoje etnične pripadnosti, vere, spola, spolne usmerjenosti ali političnih stališč.
Begunske in migrantske poti so nemalokrat polne nevarnosti in strahu. Mnogi tvegajo svoja življenja, da bi uspešno pobegnili iz države. Na poti so izpostavljeni različnim oblikam izkoriščanja in lahko postanejo žrtve trgovanja z ljudmi. Nekatere oblasti nemudoma pridržijo vse ljudi, ki nezakonito vstopijo v državo.
Namestitev in integracija sta v državi prihoda mnogokrat neustrezni in ne zadoščata osnovnim potrebam posameznika_ce. Azilni domovi so pogosto prezasedeni in ljudem ne zagotavljajo osnovne oskrbe, kot so zdravstvena nega, prehrana, ustrezni toaletni prostori … Takšnim kršitvam smo priča tudi v Sloveniji, kliknite tukaj za članek.