Zakaj je to pomembna tema?
Dandanes si težko predstavljamo življenje brez dostopa do interneta. Spletna povezanost, tudi na družbenih omrežjih, omogoča druženje, solidarnost in aktiviranje. To je pomembno tudi za boj za človekove pravice. A digitalni svet je tudi prostor kršenja človekovih pravic: nekatera so podobna tistim v fizičnem svetu, druga so povezana s posebnimi značilnostmi interneta. Ljudje so velikokrat žrtve kršitev na podlagi spola.
Aktivni tečaji
Ostale informacije
Za vas smo pripravili različno poglobljene informacije. Kliknite spodaj na ustrezen kvadratek, za katerim se skriva gradivo, ki ga želite pogledati:
Predstave o spolih
Pojem spol se nanaša na stereotipne predstave in norme o družbenih vlogah, vedenju, dejavnostih in lastnostih, ki jih družba povezuje s spolom osebe. Gre za predstave o tem, kakšni so ljudje, kako naj bi se obnašali, kako naj bi bili videti ali v kakšnem odnosu naj bi bili drug do drugega glede na videz njihovega telesa ali spol, ki jim je bil pripisan ob rojstvu.
Ko gre za spolne manjšine in ženske&dekleta so te predstave o spolu pogosto vir škodljivih stereotipov: tudi na spletu.
Po podatkih svetovne raziskave, ki jo je leta 2020 izvedla organizacija Economic Intelligence Unit, je 85 odstotkov žensk po vsem svetu doživelo spletno nasilje in/ali pozna druge ženske, ki so bile tarča spletnega nasilja.
Nekatere ženske so zaradi svojega dela in prepoznavnosti bolj izpostavljene spletnemu nasilju (na primer političarke, novinarke, zagovornice človekovih pravic, blogerke, igralke iger, vplivnice na družbenih omrežjih, so pogosto tarče spletnega nasilja).
Kam po pomoč in prepoznajmo svojo vlogo
Proti nasilju na podlagi spola na spletu se moramo in lahko borimo vsi.
Med drugim je pomembno, kako sami_e komuniciramo in kako se odzivamo na objave drugih. Če na družbenih omrežjih opazite vsebine, ki nekoga zlorabljajo ali gre za sovražni govor, to prijavite podpori ali administratorjem platforme.
Preverite tudi ta slovenska vira:
- Odklikni.si
- Safe.si, Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav.
Kaj je spletno nasilje na podlagi spola?
Posebni poročevalec ZN za nasilje nad ženskami spletno nasilje opredeljuje kot »vsako dejanje nasilja na podlagi spola:
- ki je delno ali v celoti storjeno, podprto ali povečano z uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), kot so mobilni in pametni telefoni, internet, platforme družbenih medijev ali elektronska pošta,
- nad žensko, ker je ženska, ali
- ki nesorazmerno prizadene ženske.«
Gre za: zlorabe, povezane z video in slikovnimi vsebinami, astroturfing, spletno nadlegovanje, doxxing, hekanje in zalezovanje, sovražni govor, zlonamerno širjenje napačnih informacij in obrekovanje, zločini lažnega predstavljanja.
Več o tem lahko izveste v našem brezplačnem spletnem tečaju Kako prepoznati in se boriti proti spletnemu nasilju na podlagi spola (kliknite za začetek).