Zakaj je to pomembna tema?
Nasilje na podlagi spola zajema širok spekter nasilja, vključno s fizičnim, spolnim, ekonomskim in psihološkim nasiljem, grožnjami, zlorabami in prisilo. Vzroki so v neenakosti in nesorazmerju moči med spoli ter škodljivim spolnih normah.
Aktivni tečaji
Ostale informacije
Za vas smo pripravili različno poglobljene informacije o tej tematiki. Kliknite spodaj na ustrezen kvadratek, za katerim se skriva gradivo, ki ga želite pogledati. Če bi zdaj želeli pridobiti le osnovne informacije, pa nadaljujte branje pod temi kvadratki.
Kaj je nasilje na podlagi spola?
To je nasilje, ki je usmerjeno proti osebi zaradi njenega spola, ali nasilje, ki nesorazmerno prizadene osebe določenega spola (opredelitev Evropske komisije). V veliki meri je nasilje na podlagi spola usmerjeno zoper ženske in dekleta, žrtve pa so lahko tudi drugi ljudje na podlagi njihove dejanske in/ali zaznane spolne usmerjenosti, spolne identitete in/ali izraza.
Kakšno nasilje?
Gre za širok spekter nasilja, vključno s fizičnim, spolnim, ekonomskim in psihološkim nasiljem, grožnjami, zlorabami in prisilo. Te oblike nasilja izhajajo iz neenakosti med spoli, asimetrije moči in škodljivih spolnih norm.
Med temeljnimi vzroki za nasilje na podlagi spola so staromodne in škodljive spolne norme in stereotipi.
V zadnjih desetletjih so se pojmovanja ženskosti in vloge žensk sicer razvijala, a kljub temu se še naprej ohranjajo škodljive predstave o moškosti ter vlogi in vedenju moških.
Nasilje na podlagi spola je oblika diskriminacije in lahko, zlasti v primerih spolnega nasilja, pomeni mučenje ali drugo slabo ravnanje. Za to je potreben celovit odziv države, ki v središče postavlja pravice žrtev in odpravlja temeljne vzroke.
Kam po pomoč?
V Sloveniji deluje vrsta nevladnih organizacij, ki delajo z žrtvami nasilja nad ženskami in otroki. Na primer: Društvo za nenasilno komunikacijo, SOS telefon, Ženska svetovalnica, Zavod Ema, Združenje za moč, Tom, telefon za otroke in mladostnike, TransAkcija …