Zakaj je to pomembna tema?
O človekovih pravicah se na veliko razpravlja, razmišlja, poroča – v medijih, nacionalni in mednarodni politiki ter v poklicnem in izobraževalnem kontekstu. Ne glede na to pa se lahko znajdemo v zagati, če nas kdo vpraša po njihovi jasni opredelitvi: čeprav v sebi intimno čutimo, kaj pomenijo, predvsem pa zelo dobro vemo, kadar nam jih kdo krši. A kako izkoristiti moč človekovih pravic, če ne vemo prav dobro, kaj so? Oborožimo se z znanjem – vabljeni, da začnete kar tukaj!
Ostale informacije
Za vas smo pripravili različno poglobljene informacije za uvod v človekove pravice v različnih oblikah. Kliknite spodaj na ustrezen kvadratek, za katerim se skriva gradivo, ki ga želite pogledati:
NA KRATKO O ČLOVEKOVIH PRAVICAH
Človekove pravice so pravice in svoboščine, ki pripadajo vsakomur, saj smo vsi ljudje. So temeljnega pomena za dostojno življenje ljudi. Zagotavljajo enakost vseh ljudi, osebno integriteto, zasebnost, osebne svoboščine ter izpolnjevanje osnovnih eksistenčnih in družbenih potreb. Človekove pravice nam pomagajo opredeliti, kako lahko mirno živimo skupaj, hkrati pa varujejo pravice in svoboščine vsakega od nas.
VLOGA DRŽAVE
Države so se varstva človekovih pravic na sistematičen način na mednarodni ravni lotile po grozodejstvih druge svetovne vojne. Leta 1948 je bil sprejet prvi mednarodni dokument o človekovih pravicah – Splošna deklaracija človekovih pravic.
Po njenem sprejetju so države sprejele še druge mednarodne pogodbe in sporazume, ki podrobneje opredeljujejo različne vrste človekovih pravic, ki jih je treba varovati, in njihovo področje uporabe.
Nekateri od teh dokumentov so bili sprejeti v okviru Združenih narodov (npr. Mednarodni pakt o državljanskih in političnih pravicah, Mednarodni pakt o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah …), drugi pa v okviru regionalnih sistemov varstva človekovih pravic (npr. Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin).
Številni od teh dokumentov so za države zavezujoči, kar pomeni, da so države svoje obveznosti na njihovi podlagi dolžne uresničevati. Dolžne so spoštovati, varovati in izpolnjevati pravice za vse osebe na svojem ozemlju.
NAČELA ČLOVEKOVIH PRAVIC
Enakopravnost in nediskriminatornost: Vsi ljudje se rodimo enaki po dostojanstvu in pravicah, vsi smo enako upravičeni do človekovih pravic brez diskriminacije, ne glede na državljanstvo, kraj bivanja, spol, nacionalno, etnično ali socialno poreklo, barvo kože, vero, spolno identiteto ali kateri koli drug status.
Soodvisnost, medsebojna povezanost in nedeljivost: Vsi ljudje so upravičeni do vseh človekovih pravic. Zagotavljanje ene človekove pravice olajšuje zagotavljanje drugih. Odvzem ene človekove pravice pogosto negativno vpliva tudi na druge.
Univerzalnost: Vsi ljudje po vsem svetu imajo človekove pravice. Čeprav je treba upoštevati pomen nacionalnih, regionalnih in kulturnih posebnosti, je dolžnost vseh držav, da spodbujajo in varujejo vse človekove pravice (predvsem na svojem ozemlju in za ljudi pod njihovo pristojnostjo).
Prirojenost: S človekovimi pravicami se že rodimo. Ni jih mogoče dati, kupiti, zaslužiti ali podedovati.
Neodtujljivost: Človekovih pravic ni mogoče odvzeti, se jim odpovedati ali jih zamenjati. Nihče nima pravice, da bi drugi osebi odvzel njene pravice ali se iz kakršnega koli razloga odpovedal svojim pravicam.