Zakaj je to pomembna tema?
Mahso Amini je 16. septembra 2022 v Teheranu aretirala moralna policija, ker njeni lasje niso bili ustrezno zakriti. V pridržanju je zaradi posledic mučenja umrla. Od takrat v Iranu potekajo množični protesti pod sloganom Ženske, življenje, svoboda (Women, life, freedom). V Amnesty International glasno zagovarjamo pravico do protesta in opozarjamo na nasilje varnostnih sil, ki je na iranskih ulicah terjalo že na stotine življenj.
Ostale informacije
Kaj se dogaja v Iranu?
Proteste v Iranu je sprožilo ogorčenje zaradi smrti 22-letne Mahse (Zhine) Amini, ki je 16. septembra 2022 umrla v priporu, potem ko jo je aretirala moralna policija, ker ni spoštovala diskriminatornih in krivičnih zakonov o obveznem zakrivanju.
Ljudje po vsej državi na ulicah pozivajo k odpravi sistema Islamske republike in k vzpostavitvi demokratičnega sistema, ki bo spoštoval človekove pravice. Zahtevajo svobodo, enakopravnost in odgovornost za zločine, ki so jih zagrešile iranske oblasti.
Varnostne sile so se na proteste odzvale s krvavim nasilje, v katerem je bilo ubitih na stotine ljudi. Dokazi, ki jih je zbrala Amnesty International, kažejo grozljiv vzorec iranskih predstavnikov oblasti, ki na protestnike_ce namerno in nezakonito streljajo s pravimi naboji.
Amnesty International poziva iranske oblasti, da:
- nemudoma razveljavijo vse obsodbe in smrtne kazni in prekinejo izvajanje smrtnih kazni;
- vsem obsojenim zagotovijo mednarodne standarde poštenega sojenja, kjer ne sme biti izrečena smrtna kazen;
- osvobodijo vse, ki so jih pridržali le zato, ker so na miren način uveljavljali svoje človekove pravice;
- vsem priprtim zagotovijo stik z družino in odvetniki, ki jih izberejo sami;
- vse priprte zaščitijo pred mučenjem in drugimi oblikam slabega ravnanja;
- preiščejo vse obtožbe o domnevnih mučenjih in pred sodišče privedejo vse, ki so za njih odgovorni;
- neodvisnim opazovalcem iz veleposlaništev omogočijo dostop do sodnih procesov;
- uvedejo uradni moratorij na usmrtitve z namenom odprave smrtne kazni.
Januarja je Slovenijo obiskala raziskovalka za Iran iz globalne Amnesty International Raha Bahreini, ki vse od začetka protestnega gibanja spremlja in dokumentira kršitve človekovih pravic v Iranu. Več o njenem obisku si lahko preberete tukaj.
Smrtna kazen
Krvavo zatiranje se je iz iranskih ulic preselilo tudi na sodišča, kjer je bilo na skrajno nepoštenih sojenjih v povezavi s protesti na smrt obsojenih več ljudi. Postopki temeljijo na obtožbah, kot so »sovraštvo do boga«, »korupcija na zemlji« in »oboroženi upor proti državi«. Iranske oblasti so se k uporabi smrtne kazni zatekle, da bi v ljudeh vzbudile strah in s tem zatrle proteste.
Amnesty je v poročilu s 16. decembra 2022 razkrila 26 posameznikov, ki jim grozi smrtna kazen. Najmanj 11 jih je obsojenih na smrt, 15 pa jih je obtoženih kaznivih dejanj, za katere jim grozi smrtna kazen, in čakajo na sojenje ali pa jim že sodijo. Dva izmed 11 obsojenih so 7. januarja 2023 že usmrtili. Kliknite za več informacij.
Med obsojenimi je tudi 22-letni Mohammadu Ghobadlouju. Prosimo, podpišite peticijo iranskim oblastem, naj nemudoma razveljavijo njegovi kar dve obsodbi na smrt ter mu omogočijo ponovno pošteno sojenje, kjer ne smejo izreči smrtne kazni. Kliknite tukaj za podpis peticije.
KAJ PRAVIJO?
