Zakaj je to pomembna tema?
Dostop do varnega splava je človekova pravica. Tega se zavedajo v vedno več državah, kjer v zadnjih letih in desetletjih sprejemajo zakone, ki omogočajo dostop do splava. Žal pa gre v nekaterih državah trend tudi v drugo smer, zato je zelo pomembno, da ohranjamo boj za to pomembno pravico. Njeno kršenje ima vsakodnevno smrtonosne posledice.
Ostale informacije
Za vas smo pripravili različne informacije, s pomočjo katerih boste izvedeli več o pravici do splava. Kliknite spodaj na ustrezen kvadratek, za katerim se skriva gradivo, ki ga želite pogledati:
Dostop do splava je človekova pravica
Pravo človekovih pravic jasno določa, da so odločitve o našem telesu samo naše. Prisiliti nekoga, da donosi neželeno nosečnost ali da izbere nevarno metodo splava, je kršitev človekovih pravic.
Po mednarodnem pravu človekovih pravic ima vsakdo pravico do življenja (ki se začne z rojstvom), pravico do zasebnosti, do zdravja, do enakosti in nediskriminacije ter enake zaščite zakona, pa tudi pravico do svobode pred nasiljem, diskriminacijo, mučenjem ali drugo obliko slabega ravnanja.
V Amnesty International priznavamo pravico vsake ženske, dekleta ali druge osebe, ki lahko zanosi, da opravi splav v okoliščinah, v katerih se spoštujejo njihove pravice, avtonomija, dostojanstvo in potrebe. Pozivamo k celoviti odpravi kriminalizacije splava (torej, da se ne sme preganjati niti osebe, ki naredi splav, niti tistega_e, ki omogoči/opravi storitev splava).
Dostop do splava mora postati univerzalen, vključno z ustrezno oskrbo po splavu. Ljudje morajo imeti dostop do informacij glede splava, ki temeljijo na dokazih in so nepristranska ter ne vključujejo sile, prisile, nasilja in diskriminacije.
Prepoved povečuje nevarnost
Ljudje potrebujejo dostop do splava. Številne so okoliščine, ko ga osebe naredijo, tudi če ga ne morejo narediti na zakonit način v ustrezni zdravstveni ustanovi – čeprav se s tem postavijo v situacijo, ki ogroža tako njihovo zdravje kot življenje. Pri tem gre za to, da jim ga naredijo ljudje, ki niso usposobljeni za njegovo opravljanje, ne znajo pomagati, če se kaj zaplete, v nehigieničnih okoliščinah, nekatere delajo splav same itd.
Tako se tudi izkaže, da ni bistvene razlike v številu splavov, ko je splav dovoljen ali ko ni. Po podatkih Guttmacherjevega inštituta, neprofitne organizacije za reproduktivno zdravje s sedežem v ZDA, je:
- stopnja splava v državah, ki splav v celoti prepovedujejo ali ga dovoljujejo le v primerih, ko je ogroženo življenje ženske, 37 na 1000 ljudi;
- v državah, ki splav dovoljujejo, pa 34 na 1000.
Skratka, to je statistično zelo majhna razlika. Pomembno pa je, da so osebe v državah, ki ga prepoveduje, v nevarnosti in jim je kršena njihova pravica razpolaganja z lastnim telesom.
Pravica dostopa do splava mora biti zagotovljena vsem, ki lahko zanosijo
Dostopa do splava ne potrebujejo le cisspolne ženske in dekleta (ženske in dekleta, ki jim je bil ob rojstvu pripisan ženski spol in se ta ujema z njihovo spolno identiteto). Ta mora biti zagotovljen tudi interspolnim osebam, transspolnim moškim in fantom ter osebam z drugimi spolnimi identitetami, ki imajo reproduktivno sposobnost, da zanosijo.
Želite izvedeti več o različnih spolnih identitetah? Preverite izčrpen slovar, ki so ga pripravili v TransAkciji (kliknite).