Zakaj je to pomembna tema?
Protestiranje je pomembno sredstvo za promoviranje in ščitenje človekovih pravic. Številni pravice in svoboščine, ki jih imamo danes, so bile dosežene tako, da so si zanje ljudje prizadevali na različne načine, vključno s protesti. Odprava suženjstva, odprava segregacije, volilna pravica za ženske, osemurni delavnik, napredek pravic LGBTI skupnosti – to so le nekateri dosežki, ki jih je bilo treba izboriti in pri katerih so imeli pomembno vlogo tudi protesti.
Ostale informacije
Za vas smo pripravili različno poglobljene informacije o pravici do protesta v različnih oblikah. Kliknite spodaj na ustrezen kvadratek, za katerim se skriva gradivo, ki ga želite pogledati:
NA KRATKO O PROTESTU
Pravica do protesta se uresničuje skozi pravici do svobode mirnega zbiranja in do svobode izražanja. Ljudje imamo pravico povedati, kaj mislimo, deliti informacije in zahtevati boljši svet. Pravico se imamo strinjati ali ne strinjati s tistimi na oblasti ter ta stališča izraziti na mirnem protestu.
Pravica do svobode mnenja in izražanja je tudi kolektivna pravica, kar se nanaša tudi na različne oblike množičnih demonstracij.
Omejitve pravice do protesta so dopustne le, če izpolnjujejo tridelni test: so predpisane z zakonom, so nujne in sorazmerne ter zasledujejo legitimen cilj.
VODNIK PO PROTESTIH
Ker je pravica do protesta zelo pomembna, smo v Amnesty pripravili vodnik, v katerem se lahko o njej informirate in dobite praktične napotke.
Naučite se več o teh pravici, ki se uresničuje skozi svobodo izražanja in svobodo zbiranja.
Kliknite za vodnik in se seznanite s svojimi pravicami.
SLOVENIJA IN PROTESTI
Spomladi 2020 so se v Sloveniji začeli vsakotedenski petkovi protesti, na katerih se ljudje odzivajo na različne aktualne politične in družbene teme, ki so jih težile.
Žal se je na to slovenska vlada odzvala z neupravičenimi omejitvami. Na to smo v slovenski Amnesty oblasti večkrat opozorili in pozvali k spoštovanju pravic, med drugim tudi z javno objavo 24. junija 2020: V Sloveniji ogrožena svoboda mirnega zbiranja.
Posledice omejitev na pravico do protesta so bile tudi eden od razlogov, da smo v slovenski Amnesty januarja 2021 soustanovili Pravno mrežo za varstvo demokracije.
Med bolj prvimi pomembnimi ukrepi mreže je bila uspešna podpora dveh pobudnikov pri vložitvi ustavne pobude za presojo odlokov, ki prepoveduje shode (več). V okviru mreže SMO od pomladi 2021 izvajali tudi opazovanje (monitoring) protestov.