Zakaj je to pomembna tema?
Boj skupnosti LGBTIQ+ oseb za družbeno sprejemanje in človekove pravice predstavlja eno izmed najbolj raznolikih, trdoživih in izvirnih družbenih gibanj modernega časa. Junij po vsem svetu velja za mesec ponosa in parad.
Ostale informacije
LGBTIQ+ osebe in skupnosti imajo zelo pestro zgodovino boja za človekove pravice in dostojanstvo, ki pa je učbeniki ne beležijo. Kliknite spodaj na kvadratke za različne načine, preko katerih se lahko naučite več (viri Amnesty in drugih organizacij). Pod kvadratki pa najdete še nekaj drugih informacij.
Človekove pravice so naš ponos
Junij velja za mesec ponosa in parad v spomin na tako imenovani Stonewallski upor. To je bil odziv lokalne LGBT+ skupnosti na policijske racije 28. junija leta 1969 v LGBT+ lokalu Stonewall Inn v New Yorku. Dogodek je prepoznan kot začetek modernega LGBTIQ+ gibanja in povod za sistemsko, organizirano gibanje za človekove pravice LGBTIQ+ oseb.
S paradami ponosa, dogodki in festivali se spominjamo LGBT+ oseb, večinoma nebelih oseb, ki so odločno rekle ne policijskemu nasilju in zahtevale_i legitimacijo svojih teles, identitet, seksualnosti in življenj.
Vse strukturne oblike nasilja, proti katerim so se upirale LGBTIQ+ osebe leta 1969, obstajajo še danes. V nekaterih državah je res prišlo do izjemnega pravnega in družbenega napredka, kar pa ne pomeni, da so bile homo-, bi- in transfobija izkoreninjene iz družbene zavesti.
Zato je pomembno, da tako LGBTIQ+ osebe kot njihove_i zaveznice_ki poznamo lokalno in svetovno LGBTIQ+ zgodovino, podpiramo zavzemanja za pravice LGBTIQ+ oseb in praznujemo raznolikost LGBTIQ+ skupnosti, vključno s podpiranjem lokalnih parad ponosa.
Prva parada ponosa v Sloveniji
8. junija 2001 sta v ljubljanski lokal Galerija poskušala vstopiti pesnika Brane Mozetič in Jean-Paul Daoust. Redar ju je odslovil z besedami, da »naj se že navadimo, da lokal ni več za take«. Lokal je bil v Mestni galeriji, ki je bila v lasti Mestne občine Ljubljana. LGBT+ aktivistke_i in skupnost so po tem incidentu organizirale_i t. i. protestno pitje radenske, ki je potekalo nekaj naslednjih petkov. Protestniki in protestnice so v lokalu naročile_i samo mineralno vodo, zasedle_i čim več prostih miz, s pitjem izjemno zavlačevale_i, ter tako zmanjševale_i dobiček lastniku. Vir: Velikonja in Greif
LGBT skupnost je zahtevala, da državni organi reagirajo na nestrpnost ter obsodijo lokal in ravnanje redarja, katerega dejanje je opravičeval tudi lastnik lokala. Obsodbe ni bilo, kot odgovor na to pa je bila ustanovljena sekcija bUZI – gejevska in lezbična sekcija UZIja – Urada za intervencije, neformalnega združenja različnih družbenih gibanj, posameznic_kov.
Pod sloganom Obvoznica mimo nestrpnosti – pohod proti homofobiji je bila 6. julija 2001 demonstracija, ki velja za prvo parada ponosa v Sloveniji. Potekala je v Ljubljani, nagovorom pa so se poleg LGBT+ aktivist_kov pridružile_i predstavnice_ki raznih civilno-družbenih skupin, med njimi tudi Amnesty International, Društvo za nenasilno komunikacijo, Mirovni inštitut, Društvo za teorijo in kulturo hendikepa – YHD, Urad za intervencije-UZI, itd. Vir: https://ljubljanapride.org/zgodovina/
Parade ponosa v Sloveniji
Ljubljana Pride
Med 2002 in 2008 so parado ponosa v Ljubljani (so)organizirale_i sekciji ŠKUC LL in Magnus, Roza klub, Legebitra, DIH, Out in Slovenija, Klub Libero in Lingsium.
Od leta 2009 jo organizira Društvo parada ponosa, ustanovljeno prav s tem namenom. Vsako leto poteka pod drugim sloganom, s specifičnim političnim sporočilom in vsebinsko usklajenim kulturno-političnim programom. »Parada ponosa je javna manifestacija namenjena preboju molka, uporu proti potiskanju homoseksualnosti med štiri stene, namenjena je zasedbi javnega prostora, predstavitvi življenja in dela LGBTIQ+ skupnosti, promociji človekovih pravic, enakih možnosti in svobodi izbire.« Vir: Ljubljana Pride
Maribor Pride
Prva parada ponosa izven Ljubljane je junija 2019 potekala v Mariboru pod sloganom Ljubezen ne izbira, zakaj bi ti?; po »koronskem« odmoru pa je bil leta 2021 slogan Zame, zate, za nas. Maribor Pride organizira iniciativa Maribor skozi rožnata očala, ki deluje pod okriljem Mladinskega kulturnega centra Maribor in edini omogočajo redni regijski LGBTIQ+ program. Poleg parade ponosa in drugih javnih dogodkov ustvarjajo delavnice, vsebine in vire za opolnomočenje lokalnih skupnosti LGBTIQ+ oseb.
Koroška Pride
Koroška Pride je prva LGBTIQ+ nevladna organizacija in parada ponosa v ruralni Sloveniji. Kolektiv, ki deluje od 2019, je zavod uradno registriral leta 2020 z namenom decentralizacije kvir aktivizma, gradnje skupnosti in vzpostavitve varnih prostorov tam, kjer so doma. V Slovenj Gradcu so potekale tri parade ponosa, in sicer pod gesli; 2020: O(b)stajamo, 2021: Ljubo doma? in 2022: Pošasti iz omare. Zavod ob paradi ponosa organizira tudi razne LGBTIQ+ prijazne dogodke, razvija izobraževalne in kulturne produkte in vsebine, odpira platforme za umetnost in krepi vidnost LGBTIQ+ oseb in tematik v lokalnih ruralnih okoljih.