Zakaj je to pomembna tema?
Človekove pravice so izborjene, ne podarjene. Tako zgodovinsko kot danes je eden od izjemno pomembnih načinov boja zanje aktivizem. Skupaj lahko rešujemo življenja in gradimo boljši svet.
Ostale informacije
Kliknite spodaj na ustrezen kvadratek, za katerim se skriva gradivo ali povezava, ki vas zanima. Pod temi kvadratki pa najdete še nekaj osnovnih informacij.
Kaj je aktivizem?
Preprosto povedano je aktivizem izvajanje akcij, katerih namen je doseči neko spremembo v svetu.
Pomembno se je zavedati, da aktivizem ni težak in zanj ne potrebujemo posebnega znanja: vsakdo lahko nekaj naredi oz. prispeva.
Za to, da se aktiviramo, ne potrebujemo dovoljenja: vsak_a med nami se lahko bori za pravice ali spremembe, ki so mu_ji pomembne. Dovoljenja so potrebna le za utemeljene zadeve v zvezi z organizacijo, na primer, dovoljenje lastnice prostora, kjer organizirate okroglo mizo.
Raznolike oblike aktivizma
Posebej fino pri aktivizmu je, da se lahko dejavno borimo za ljudi in teme, ki so nam pomembni – in da lahko to počnemo na različne načine. Izberemo lahko oblike aktivizma, ki so nam pisani na kožo oz. odgovarjajo našim interesom in veščinam. Samostojno ali skupaj z drugimi lahko:
- zbiramo podpise pod peticije, na primer v okviru vsakoletne akcije Amnesty International Pišem za pravice,
- organiziramo shod v podporo beguncem_kam,
- na svojem profilu na Instagramu povabimo k podpisu peticije za izbrisane ali osveščamo o 10 korakih podpore žrtvam nasilja nad ženskami in dekleti,
- v svojem razredu damo pobudo za okroglo mizo glede kakšnega pomembnega vprašanja in jo pomagamo soorganizirati …
Uspehi aktivizma
Zgodovina je polna dobrih zgodb in napredka, ki so rezultat aktivizma ljudi, ki so nekaj vzeli osebno: od odprave sužnjelastništva do doseganja volilne pravice za ženske.
A tudi v sodobnem času ostaja aktivizem nepogrešljivo orodje, po katerem posegamo za zaščito naših že pridobljenih pravic. Prav tako pomembna je njegova vloga, ko si prizadevamo za uzakonitev novih pravic.
V Amnesty globalno in tudi lokalno skupaj z našimi člani_cami in podporniki_cami pišemo številne dobre zgodbe aktivizma. Na globalni ravni omenimo sprejem mednarodne pogodbe o nadzoru trgovine z orožjem, za kar se je v kampanji treh svetovnih organizacij mobiliziralo več kot milijon ljudi. V Sloveniji pa smo tudi s peticijo predsednika Boruta Pahorja pozivali k uradnemu opravičilu za izbris, kar je naredil februarja 2022.