Danica Drmanac, ki je v študijskem letu 2021/22 obiskovala obštudijsko dejavnost Akademija Amnesty: Človekove pravice v praksi, je v okviru praktičnega dela pripravila seznam 10 dokumentarnih filmov s temo človekovih pravic, ki jih priporoča.
Gre za te dokumentarce:
- Citizenfour
- The social dilemma
- The thin blue line
- Camp 14: Total Control Zone
- E-Team
- 5 Broken Cameras
- West of Memphis
- The Farm: Angola, USA
- Call Me Kuchu
- On Her Shoulders
Citizenfour
Citizenfour je tretji del trilogije o Ameriki po 11. septembru, ki jo je režirala z oskarja nagrajena ameriška režiserka dokumentarnih filmov Laura Poitras. Sledi preiskovalnemu novinarju Glennu Greenwaldu, poročevalcu za področje obveščevalnih služb Guardiana Ewnu MacAskillu in Poitras na njihovi poti z Edwardom Snowdenom, da bi razkrili neselektivno in pod preprogo pometeno spremljanje tujih državljanov in državljanov ZDA s strani ameriške vlade. Dokumentarec prikazuje osebno žrtvovanje in ceno, plačano za zaščito civilistov in svoboščine. Poleg intimnega pogleda na to, kako je Snowden razkril dokumente in kaj je bilo ogroženo, Citizenfour daje tudi jasno sporočilo, da je nadzor nekaj, česar se moramo vsi zavedati.
Zakaj ga priporoča?
»Citizenfour je dobro režiran dokumentarec, imela sem občutek, kot da gre za politični film z novinarskimi liki, ki se poglabljajo v vladno zaroto. Ogled priporočam, ker prikazuje enega od načinov, na katere lahko vlada vdre in ne spoštuje osnovnih človekovih pravic in državljanskih svoboščin. Pokazal je tudi, da so se ljudje pripravljeni odreči svoji pravici do zasebnosti v zameno za tisto, kar menijo, da jih varuje.«
The social dilemma
Dokumentarec se osredotoča na to, kako velika podjetja družbenih medijev manipulirajo z uporabniki_cami z uporabo algoritmov, ki spodbujajo odvisnost od njihovih platform. Prav tako dokaj natančno prikazuje, kako platforme zbirajo osebne podatke za ciljno oglaševanje uporabnikov – kar je bilo doslej večinoma neregulirane. Raziskuje nevaren človeški vpliv družbenih omrežij, pri čemer tehnološki strokovnjaki sprožajo alarm glede svojih lastnih stvaritev. Če tem platformam dovolimo, da še naprej zbirajo podatke za prodajo reklamnih oglasov in da še naprej nadzirajo naša življenja z algoritmi, hkrati pa zanemarjajo etična vprašanja, bo to naš propad.
Zakaj ga priporoča?
»The social dilemma je skoraj kot resnična grozljivka, ki prikazuje soočenja in resnične težave, ki jih predstavljajo tisti, ki so bili v mnogih primerih odgovorni za ustvarjanje medijskih aplikacij in komponent, ki jih uporabljamo večkrat na dan, in kako se v naše misli in sam obstoj infiltrirajo zlobne prakse podjetij. Dokumentarec priporočam zaradi prikaza, kje smo trenutno kot globalna družba; nedvomno je pomemben in obvezen za vse, ki se močno zanašajo na spletno izkušnjo.«
The thin blue line
Tanka modra črta je ameriški dokumentarni film Errola Morrisa iz leta 1988 o sojenju in obsodbi Randalla Dala Adamsa za umor teksaškega policista Roberta Wooda. Film je uspešno trdil, da je bil moški v pravosodnega sistema v okrožju Dallas v Teksasu napačno obsojen za umor. Morrisova preiskava in kasnejše razkritje policijskih napak, nezanesljivih prič in napak pravosodnega sistema v filmu sta privedla do ponovnega sojenja Adamsu, kjer je bil spoznan za nedolžnega.
Zakaj ga priporoča?
»Film The Thin Blue line je uspešno trdil, da je bil človek v okrožju Dallas v Teksasu napačno obsojen za umor s strani pokvarjenega pravosodnega sistema. Priporočam ogled, ker gre za osupljivo raziskavo tega, kako pomanjkljiv je pravni sistem ZDA, sojenja se ne izvajajo kot slavljenje pravice, ampak kot maščevanja.«
Camp 14: Total Control Zone
Zaradi smrtonosne tajnosti severnokorejskega režima se o njegovih delovnih taboriščih, kjer je po ocenah zaprtih približno 200.000 političnih zapornikov in njihovih družin, ne ve veliko. Toda »Tabor 14: Cona totalnega nadzora« (2013) osvetljuje nekatera grozodejstva, ki se dogajajo v najtemnejših kotičkih. Edina oseba, za katero je znano, da je pobegnila iz severnokorejskega prevzgojnega taborišča, razkriva hudo zgodbo, ki ni fikcija. Pripoveduje zgodbo o Shinu Dong-Hyuku, ki se je leta 1983 rodil v ujetništvu v severnokorejskem taborišču smrti. Rezultat je naporen, mučen, pomemben in pretresljiv dokumentarec.0
Zakaj ga priporoča?
»Film Total Control Zone je resnično moteč dokumentarec o mladeniču, ki je pobegnil iz severnokorejskega zaporniškega taborišča, kjer je živel od rojstva. Ogled priporočam, ker prikazuje resnično grozljiv portret totalitarnega režima in njegove sposobnosti dehumanizacije svojih subjektov ter prikazuje grozljive podrobnosti ‘življenja’ v severnokorejskih prisilnih taboriščih iz treh perspektiv.«
E-Team
Dokumentarec govori o pogumni raziskovalni ekipi za nujne primere Human Rights Watch, ki tvegajo svoja življenja, da bi dokumentirali nezakonite napade na civiliste s strani brutalnih diktatorjev. Film spremlja štiričlansko ekipo, vključno z dr. Anno Neistat, nekdanjo direktorico za raziskave pri Amnesty International, medtem ko preiskujejo kršitve človekovih pravic v Siriji in Libiji. Poleg dokumentiranja posledic Assadovih kasetnih bomb in prikazovanja množičnih grobov in zoglenelih libijskih trupel film pripoveduje zelo človeške zgodbe o navadnih ljudeh, ki živijo v nenehnem terorju.
Zakaj ga priporoča?
»Film E-Team prikazuje, kaj pomeni raziskovati pri Human Rights Watch, ne gre le za zbiranje podatkov in poročanje o kršitvah človekovih pravic, temveč tudi za odhod na nevarna območja, da bi videli, kaj so diktatorji pustili za seboj. Ogled priporočam, saj prikazuje kršitve in zlorabe človekovih pravic ter nepredstavljivo nasilje in mučenje s strani Badhe-al-Assada in Mohammada Gadafija.«
5 Broken Cameras
Dokumentarec iz leta 2012 o življenju v palestinski vasi na Zahodnem bregu prikazuje zgodbo z vidika Emada, očeta štirih otrok, ki je kupil svoj prvi fotoaparat za snemanje domačih filmov. Ravno ko Emad dobi svojo prvo kamero, prebivalci Bil’ina (zahodno od Ramale) odkrijejo, da bo varnostna pregrada presekala njihova kmetijska zemljišča in da se namerava sosednje izraelsko naselje Modi’in-Ilit razširiti na sporno zemljišče. Sčasoma vidimo neizogibnost političnega vpliva na osebno življenje, saj se Emadovi portreti njegovih sosedov spremenijo v dokumentacijo o vdoru izraelskih vojakov na zemljo okoli njegove vasi in požigu palestinskih oljčnih nasadov.
Zakaj ga priporoča?
»Film 5 Broken Cameras je resničen pogled na življenje Palestincev pod izraelsko okupacijo, popolno nasprotje nenehnim prikazom Palestincev kot teroristov. Menim, da bi si ta film moral ogledati vsak, ker je pravi udarec v trebuh, saj prikazuje Izraelce, ki postajajo nasilni gospodarji nad ubogimi in nemočnimi Palestinci v majhni vasi, medtem ko se zdi, da ves svet samo obrača glavo stran.«
West of Memphis
Ta dokumentarec iz leta 2012 sledi grozljivemu primeru West Memphis Three, v katerem so bili trije najstniki obsojeni umora treh 8-letnih otrok in zaprti za 18 let. Posebej se osredotoča na Terryja Hobbsa, očima Stevieja Brancha, ene od žrtev, kot potencialnega osumljenca zaradi fizičnih dokazov, ki ga povezujejo z zločinom, zgodovine nasilnega vedenja, ker nima alibija za čas, ko so bili umori storjeni, in zaradi izjav njegove nekdanje žene, nekdanjih sosedov in nazadnje lastnega nečaka, ki trdi, da mu je Hobbs priznal. Film razkriva, da nerazložljivo Terryja Hobbsa policija ni intervjuvala.
Zakaj ga priporoča?
»Film West of Memphis potrpežljivo razkriva primer za primerom slabe prakse, odkrite prevare ali implikacije napačnega vedenja, kar vse predstavlja strašno sodno zmoto. Priporočam ogled tega filma, ker prikazuje, kako družba pogosto uporablja in zlorablja ljudi, ki so drugačni. Film, iz katerega se lahko vsi veliko naučimo.«
The Farm: Angola, USA
Dokumentarec se osredotoča na življenja šestih zapornikov, ki prestajajo dosmrtne ali dolgotrajne zaporne kazni: Georgea Crawforda, Eugena »Bishopa« Tannehilla, Georgea Ashanti Witherspoona, Logana »Bonesa« Theriota, Johna Browna in Vincenta Simmonsa. Ustvarjalca Jonathan Stack in Liz Garbus sta eno leto dokumentirala življenje v zaporu. Posebne zgodbe poudarjajo nenehne kršitve človekovih pravic. Posebej velja omeniti portret dolgoletnega obsojenca na smrt Johna Browna, ki je bil usmrčen leto pred izidom filma.
Zakaj ga priporoča?
»Film The Farm: Angola, USA nam daje vpogled v vrednost svobode z vidika dolgoletnega zapornika in psihološke mehanizme, s katerimi se takšni zaporniki poskušajo spopasti s svojimi stiskami. Priporočam, ker je tiha in stoična zgodba enega najtežjih, najbolj neprizanesljivih zaporov v Združenih državah Amerike.«
Call Me Kuchu*
Reci mi Kuchu je ameriški dokumentarni film iz leta 2012 v režiji Malike Zouhali-Worrall in Katherine Fairfax Wright. Ko so začeli snemati ta dokumentarec o Davidu Katu, prvem odkritem homoseksualcu v Ugandi, so bili presenečeni nad neskladjem med medijskim prikazom skupnosti LGBTI v Ugandi in njihovimi neposrednimi izkušnjami, ko so govorili s »kuchus«. Večina LGBTI posameznikov_ic, ki so jih srečali, so bili predani, veseli aktivisti_ke, kljub nevarnostim, s katerimi so se soočali. Filmu uspeva biti mučen in vznemirljiv, saj spremljate tako aktiviste_ke kot kampanje proti homoseksualcem, ki so razširjene v Ugandi. Homoseksualnost je v številnih afriških državah še vedno nezakonita.
Zakaj ga priporoča?
»Film Call me Kuchu je čudovit dokumentarec, ki raziskuje boje LGBT skupnosti v Ugandi, državi, kjer je homofobija zelo razširjena, nasilje nad homoseksualci pa pogosto. Ogled priporočam, ker uspe mojstrsko odpreti svet skrite afriške skupnosti LGBT in razkriva, kako malo smo se naučili iz zgodovinskih lekcij zatiranja.«
*Film sicer po naših informacijah ni več dostopen na Netflixu.
On Her Shoulders
Ta dokumentarec Alexandrie Bombach je zgodba o Nadii Murad, mladi jezidki, ki so jo teroristi ISIS ugrabili in pridržali v Mosulu v Iraku. Po napornih in mučnih treh mesecih ji uspe pobegniti v begunsko taborišče in se odpravi na potovanje po Berlinu, New Yorku in Kanadi, kjer opozarja glavne novinarske glasove in politične voditelje o nenehnih grozodejstvih in krivicah, s katerimi se soočajo mlade jezidske Kurdinje, kot je ona. Film ponuja intimno okno v Muradovo odločnost in je ganljiv dokument o človeški ceni terorizma.
Zakaj ga priporoča?
»Film ‘On her shoulders’ je zgodba o prepletu obupa in odločnosti. To je zgodba o Nadiinem tihem, a vztrajnem boju za priznanje in pravičnost zase, za svojo družino in jezide. Dokumentarec priporočam zaradi pomembnosti zgodbe, ki jo je mogoče analizirati s širše perspektive in z njenega vidika ter razumeti njeno bolečino in boj.«